Počet výsledků: 58

Otevřít filtraci

Karcinom ovaria je nejčastějším typem zhoubných nádorů vaječníků. Zhoubný nádor v tomto případě vychází z epitelu vejcovodů nebo z nejsvrchnější buněčné vrstvy vaječníků, proto se používá rovněž označení epitelové nádory vaječníků. Viz také karcinom, vaječníky (lat. ovaria).

Ovaria je latinský název pro vaječníky. Odvozené přídavné jméno je ovariální.

Syndrom polycystických ovarií neboli PCOS (zkratka pochází z anglického názvu polycystic ovary syndrome) je hormonální porucha, která se může vyskytnout u žen v reprodukčním věku. Ženy s PCOS mohou mít nepravidelnou nebo neobvykle dlouhou menstruaci nebo zvýšenou hladinu mužských hormonů (androgenů). Ve vaječnících se vytváří větší množství ovariálních folikulů a vaječníky nejsou schopny pravidelné ovulace. Přesná příčina PCOS není známa. Včasná diagnóza a léčba, společně s redukcí hmotnosti, mohou snížit riziko dlouhodobých komplikací, jako je zejména diabetes mellitus 2. typu a srdečně-cévní onemocnění. Viz také syndrom.

Ovariální hyperstimulační syndrom neboli OHSS (zkratka pochází z anglického názvu ovarian hyperstimulation syndrome) je soubor příznaků, které se mohou vyskytnout jako reakce ženského těla na nadbytek ženských pohlavních hormonů. OHSS se obvykle vyskytuje u žen, které nedávno podstoupily hormonální stimulaci vaječníků. Relativně častým a „neškodným“ příznakem je bolestivost zvětšených vaječníků; v některých případech OHSS je však zvýšené riziko trombózy nebo dokonce cévní mozkové příhody. Viz také ovariální, hyper-, stimulace, syndrom.

Ovariální cysta neboli cysta na vaječníku je uzavřená dutinka na vaječníku, která je vyplněná tekutinou. Ovariální cysty jsou poměrně časté, v drtivé většině případů nezhoubné (benigní) a obvykle nevyvolávají žádné příznaky. Cysty většinou odezní samy, tedy bez jakékoli léčby. Pokud jsou však cysty velké nebo výrazně bolestivé, někdy je lepší je chirurgicky odstranit. Viz také ovariální, cysta.

Ovariální znamená „vaječníkový“ nebo „týkající se vaječníku“. Například ovariální cysta je cysta na vaječníku apod. Viz také vaječníky a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz ovariální.

Ovariální folikuly neboli vaječníkové folikuly (lat. folliculi ovarici) jsou zhruba kulovité soubory buněk, které se nacházejí ve vaječnících. V ovariálních folikulech probíhá vyzrávání vajíček. Na začátku puberty se v každém vaječníku dospívající dívky nachází přibližně 200 000 až 300 000 ovariálních folikulů v různém stadiu vývoje. Zralý ovariální folikul – tzv. Graafův folikul – vylučuje ženské pohlavní hormony, které ovlivňují fáze menstruačního cyklu. Teoreticky by se z každého ovariálního folikulu mohlo uvolnit zralé vajíčko, ale ve skutečnosti během života ženy dozrají řádově „jen“ stovky vajíček (jedno vajíčko v jednom menstruačním cyklu). Zbylé ovariální folikuly postupně zanikají. Obrázek: Cyklické změny ve vaječníku. 1 = menstruace, 2 = zrající ovariální folikul, 3 = zralý ovariální folikul (Graafův folikul), 4 = ovulace, 5 = žluté tělísko, 6 = zánik žlutého tělíska. (Zdroj: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=801807) Viz také ovariální, folikul.

Karcinom prsu je odborný název pro rakovinu prsu. Tento zhoubný nádor je jedním z nejčastěji se vyskytujících nádorových onemocnění u žen. V České republice však funguje screeningový program, jehož cílem je záchyt karcinomu prsu v časných stadiích, a tím i snižování mortality tohoto onemocnění. Viz také karcinom, prs.

Kolorektální karcinom je odborný název pro rakovinu tlustého střeva a konečníku. Tento zhoubný nádor je jedním z nejčastěji se vyskytujících nádorových onemocnění a ve všech vyspělých státech jeho incidence setrvale narůstá. V České republice však funguje screeningový program, jehož cílem je záchyt kolorektálního karcinomu v časných stadiích, a tím i snižování mortality tohoto onemocnění. Obrázek: Zjednodušené schéma čtyř „hlavních“ klinických stadií kolorektálního karcinomu. TNM klasifikace rozlišuje stadia podrobněji. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také karcinom, kolorektum.

Lobulární karcinom in situ neboli LCIS (zkratka pochází z anglického názvu lobular carcinoma in situ) je označení pro uskupení abnormálních buněk, které se nacházejí ve výstelce (epitelu) lalůčku prsní žlázy. LCIS se jen zřídkakdy rozvine v invazivní nádor. Výskyt LCIS v jednom prsu však zvyšuje riziko vzniku karcinomu prsu v obou prsech. Viz také karcinom, karcinom in situ, duktální karcinom in situ, lalůčky prsní žlázy.

Zobrazeno 1 až 10 z 58

Počet výsledků